راه های ایجاد انگیزه

ایجاد انگیزه در خود کار آسانی نیست. اما اگر از راه های ایجاد انگیزه آگاه باشیم و این روش ها را به درستی اجرا کنیم، می توانیم باعث ایجاد انگیزه و انرژی کافی و در خود و یا اطرافیانمان شویم.

راه های ایجاد انگیزه ، که در این مقاله بیان شده اند کاملاً علمی و عملی هستند، بنابراین به کارگیری آن ها می تواند کمک بسیاری برای افرادی باشد که به دنبال ایجاد حس و حال خوب در خود و اطرافیانشان هستند.

در ادامه با ۷ مورد از بهترین راه های ایجاد انگیزه آشنا خواهید شد.


 

۷ راهکار کاملاً تخصصی برای ایجاد انگیزه:

 

 

۱-حالت قدرت:

ممکن است عجیب به نظر برسد اما زبان بدن ما می تواند بر احساسات ما تاثیر بگذارد. تحقیقات انجام شده بر روی اعتماد به نفس، نشان می دهد، افرادی که حداقل به مدت دو دقیقه  در حالت قدرت( پرانرژی) قرار بگیرند، سطح تستسترون ( هورمون شیمیایی در بدن که در ایجاد اعتماد به نفس نقش دارد) در بدن آنها افزایش پیدا کرده، و این هورمون میزان ترشح هورمون کورتیزول ( یا همان هورمون استرس ) را کاهش می دهد.

 

اگر شما می خواهید به صورت درونی در خود انگیزه ایجاد کنید، صاف بایستید، سینه تان رو جلو بدهید و دست هایتان را به شکل عدد هفت( v ) بالا ببرید و پاهایتان را کمی باز کنید.( به این حالت، حالت قدرت گفته می شود).

 

 

 ۲-تعهد:

در حالی که همه ی ما فکر می کنیم، انگیزه عامل شماره یک موفقیت است، اما باید این را هم بدانیم، حقیقت این است که، داشتن تعهد، پایه و اساس موفقیت است. تحقیقات انجام شده بر روی موفق ترین ورزشکاران نشان می دهد، همانند بسیاری از ما، ورزشکاران هم روزهای ناموفقی را داشته اند که انگیزه ی آنها به پایین ترین حد خود رسیده است.

 

اما تفاوت بین افراد فوق العاده موفق با افراد معمولی این است که آن ها، هر میزان هم که شرایط سخت باشد، باز هم به تعهدی که به خود داده اند پایبند می مانند.

 

 

۳-عادات روزانه:

پیوند دادن یک کار یا عمل روزانه که باعث آرامش شما می شود، با جسم و ذهنتان، می تواند پایه و اساس رهایی و آرامش ذهنی شما را شکل دهد. انگیزه و تمرکز  زمانی ایجاد می شود که ما در آرامش هستیم و فعالیت ها و وظایف روزانه ی خود را با کارهایی  که باعث آرامش ما می شود پیوند می دهیم.

 

 

۴-تنظیم هدف:

تنظیم اهداف رابطه ی مستقیمی با انجام وظیفه (کارایی) و انگیزه ی ما دارد. تحقیقاتی که بر روی انگیزه ی کارمندان و کارکنان انجام شده، نشان می دهد، وقتی افراد، اهداف از پیش تعیین شده ای دارند و تا زمان مشخصی رو ی آن کار می کنند، انگیزه و کارایی آن ها افزایش می یابد.

 

یک روش بهبود و افزایش انگیزه ، تنظیم هدف به روش S.M.A.R.T می باشد. یعنی هدفی که شما تعیین می کنید باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 واضح و مشخص ( Sustainabel)، قابل اندازه گیری (Measurable)، قابل دستیابی (Attainable)، واقع گرایانه (Realistic) و از نظر زمانی مشخص (Time sensitive) باشد.

 

 

۵-اهداف واضح:

تعریف کردن اهداف مهمه، اما نوشتن اهداف بسیار مهم تر است. بله شما در مورد نوشتن اهداف شنیده اید و اکنون زمان آن است که یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و لیست اهداف خود را برای سال ۱۳۹۷ بنویسید.

نوشتن اهدافتان در سال جدید به شما کمک می کند تا دقیقا متوجه باشید، که قرار است به چه چیزی دست پیدا کنید و مسیر رسیدن به آن هدف برایتان روشن تر خواهد شد.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد، افرادی که اهداف خود را می نویسند، برای رسیدن به اهداف خود بسیار مصمم تر و مشتاق تر از افرادی هستند که فقط در مورد اهداف خود فکر می کنند و یا حرف می زنند.

 

 

۶-برای ایجاد انگیزه، به خودتان پاداش دهید:

بله، درست شنیدید! جایزه دادن به خودتان قطعاً یکی از بهترین راه های ایجاد انگیزه و پرورش آن است. مطالعات انجان شده بر روی تمرینات ورزشی و برنامه های تناسب اندام نشان داده است، افرادی که برای انجام تمرینات ورزشی خود، دارای مشوق های خارجی مانند پول بودند، انگیزه ی بیشتری برای تمام کردن برنامه ی ورزشی و تناسب اندام خود داشته اند.

این یافته نشان می دهد که شما نه تنها باید اهداف خود را نوشته و آنها را مشخص کنید، بلکه باید هر کدام از اهداف خود را به جوایز و پاداش های خاصی نیز مرتبط کنید، تا رسیدن به آن ها را تضمین کنید.

 

 

۷-پذیرش:

با خودتان مهربان باشید. گاهی اوقات  احساس بی انگیزه بودن و یا بی حال بودن، عادی است و یافتن راه های ایجاد انگیزه نیازمند گذر زمان است. آگاه باشید که هیچ چیز برا ی همیشه اتفاق نمی افتد. همه ی ما روزهای خوب و بد داریم، و اگر بتوانیم خودمان را در این روزها درک کنیم و بفهمیم و با خودمان مهربان باشیم، زودتر می توانیم از این روزهای بد خارج شویم.

 

 

پایان


نویسنده: عباس عابدینی


 محصولات مرتبط

 

آلبوم فوق انگیزشی قدرت درون

سخنرانی انگیزشی

 

2 پاسخ
 1. روغن خراطین می گوید

  سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون ۱ ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

  پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *