مدیریت زمان

مدیریت زمان مسئله ای است که بسیاری از ما در عمل به آن و حتی در فهم آن با سوالات و ابهامات زیادی مواجه هستیم. بسیاری از ما با وجود مطالعه ی کتاب های زیاد و یا شرکت در کارگاه ها و سمینار های مختلف مربوط به مدیریت زمان، هنوز نتوانسته ایم به مهارت کافی در مبحث مدریت زمان برسیم.

 

امید است این نوشته بتواند به شما در فهم هرچه بهتر این موضوع کمک کند و شما را در کسب مهارت مدریت زمان توانمند سازد.مدیریت زمان چیست؟

توانایی انجام کارها بر اساس الویت آن ها در زمان مشخص، مدیریت زمان نام دارد.

بنابراین مدیریت زمان شامل سه مهارت می باشد:

۱- اولویت بندی کار ها

۲- زمان بندی کارها

۳- انجام کارها

با این تعریف می توانیم به سوال دوم یعنی چگونگی مدیریت زمان نیز پاسخ دهیم.

 

 

چگونه زمان خود را مدیریت کنیم؟

شخصی که بتواند کارها و و وظایف روزانه ی خود را اولویت بندی کرده، سپس بتواند الویت های خود را زمان بندی کند، یعنی برای هر کار یا وظیفه زمان مشخصی را اختصاص دهد و همچنین در زمان مشخص شده، وظیفه ی مورد نظر را انجام دهد، شخصی است که می تواند زمان خود را مدیریت کند.

 

پس مدیریت زمان شامل:

الویت بندی وظایف
زمانبندی وظایف اولویت بندی شده
و در نهایت انجام وظایف می باشد.

 

مسئله ای که در این جا به وجود می آید این است که بسیاری از ما حتی تمایلی به انجام این سه مرحله نداریم و می خواهیم هر چه زودتر به مرحله آخر یعنی انجام وظایف برسیم. شاید بتوان این مسئله را نوعی اهمال کاری دانست. شاید هم این مسئله به علت تفاوت زیاد زمان انجام کار در ذهن ما، و انجام آن در عمل و واقعیت باشد.

 

اکثر ما انسان ها، کار ها ی خود را در ذهن تصور، و آن ها را انجام شده می بینیم. اما وقتی در واقعیت، اقدام به انجام آن کار می کنیم، شاید نتوانیم آن کار را حتی یک قدم به جلو ببریم. شما باید مدت زمان انجام کار را در واقعیت بسنجید نه در ذهن و خیال.

 پس شما باید سه مرحله ی بالا را به به ترتیب انجام دهید. چرا که  اگر وظیفه ای اولویت بندی نشود، اهمیت آن نیز مشخص نمی شود، اگر اهمیت کاری مشخص نشود، پس زمانی هم برای انجام آن مشخص نشده و درنهایت کاری انجام نمی شود.

 

توصیه : سعی کنید از این پس در مدیریت زمان خود، یعنی مراحلی که در بالا گفته شد، به جای استفاده از کلمه ی کار از کلمه ی “وظیفه” استفاده کنید. بعد از مدیریت زمان خود، کارهای شما از این پس، به یک وظیفه تبدیل خواهد شد، و شما باید آن وظیفه را در زمان تعیین شده انجام دهید. با این روش، شما علاوه بر مدیریت زمان و انجام وظایف خود، تعهد و مسئولیت پذیری را نیز در خود تقویت می کنید.

 

در واقع این روش بر این اصل بنا نهاده شده:

تصور کنید شما کارمند یک شرکت یا اداره ی دولتی هستید. شما باید هر روز ساعت ۸ صبح در اداره حاضر باشید، به تماس های تلفنی پاسخ دهید، به مراجعه کنند گان حضوری پاسخ دهید، پرونده ها را مرتب و بایگانی کنید و در نهایت در ساعت ۲ بعد ازظهر از اداره خارج شوید.

 

اگر شما در انجام هر یک از وظایف بالا کوتاهی کنید،آن ها را به زمانی غیر از زمان مشخص شده موکول کنید، بعد از مدتی عملکرد و کارایی شما در اداره کاهش می یابد، شما به عنوان فرد تنبل و بی مسئولیت  شناخته می شوید، رئیستان به شما اخطار می دهد و در نهایت از کار بی کار می شوید. بنابراین شما به عنوان یک فرد مسئولیت پذیر باید وظایف خود را به درستی انجام دهید.

 

مدیریت زمان بدون عمل به وظایف چیزی جز توهم نیست.

 

نکاتی که برای مدیریت زمان باید رعایت کنید:

برنامه ریزی کنید

مسئولیت پذیر و وظیفه شناس باشید

انعطاف پذیر باشید

وابسته نباشید

اهمال کار نباشید( تنبلی نکنید).

 

 


نویسنده: عباس عابدینی                                                           

منبع: فراانگیزش

 شاید این نوشته هم برایتان مفید باشد:    راه های رسیدن به موفقیت کدام اند؟

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *