کارآفرین نمونه

برای تبدیل شدن به یک کارآفرین نمونه و واقعی باید نکاتی را رعایت کنید که هر کارآفرینی در ابتدای کارش این نکات را رعایت کرده و با عمل به اصولی که پایه و اساس کارآفرینی هستند، توانسته  به یک کارآفرین نمونه تبدیل شود.

 

در این مقاله سعی داریم بیشتر به نکاتی بپردازیم که هرکسی برای تبدیل شدن به یک کارآفرین نمونه، ابتدا باید این نکات را رعایت کند و سپس در حوضه ی کارآفرینی به پختگی و کمال برسد.

 

اگه به کارآفرین شدن علاقه مند هستید، مطالعه ی این نکات می تواند کمک بزرگی به شما در راه اندازی کسب و کارتان بکند.

 


مهمترین نکاتی که یک کارآفرین نمونه باید بداند

 

 

۱- فقط به کسب و کارهای سنتی فکر نکنید.

برای کارآفرینی و ایجاد کسب و کار پولساز باید این نکته را در نظر داشته باشید که کسب و کارهای سنتی دیگر مثل گذشته موفق و پولساز نیستند.

چون عواملی مثل تورم، سود بانکی،اجاره بها و … نرخ بالایی دارند. و در کنار آن باید به این نکته نیز توجه داشت که جوانان و یا افرادی که می خواهند اکنون این نوع کسب و کار ها را راه اندازی کنند، دیگر نمی توانند کار نسل قبل را کپی کنند. چون با سرمایه ی کمی که دارند و مدت زمانی که برای کسب تجربه باید صرف کنند، توانایی رقابت با کسب و کارهای سنتی موفق کنونی را نخواهند داشت.

 

جوانان باید کسب و کار هایی را راه اندازی کنند که نو و بدون رقیب باشند و سرمایه ی کمی بخواهد و همچنین دانش بنیان هم باشد. تا به این شکل به موفقیتی که می خواهند دست یابند.

 

 

۲- این قدر به مدرک تحصیلی خود ننازید و به آن اکتفا نکنید!

اگر شما چندین سال در دانشگاه درس خواندید و رفتید و امتحان دادید و یک مدرکی گرفتید، قطعاً نه دانشمند شدید و نه با بازار ایران و الگوهای کسب و کار ایرانی آشنا شدید.

پس چطور انتظار دارید در رشته ای که آن را کاملاً تئوری گذارانده اید و صرفاً یک مدرک برای گذراندن دروس آن گرفته اید، کار پیدا کنید؟

چه ضرورتی دارد؟

 

توصیه ی ما به شما این است که در هر زمینه ای که به آن علاقه دارید و نیز انگیزه ی دنبال کردن آن را دارید، فعالیت کرده و مشغول به کار شوید.

 

چرا که آینده ی شما را همین علاقه و انگیزه تعیین می کند. نه آن مدرکی که از دانشگاه گرفته اید و امروزه شاید اکثر جوانان چنین مدرکی را دارند، اما بیکارند.

اگر به دنبال علاقه ی خود بروید و در آن زمینه استاد شوید، مطمئن باشید روزی افراد زیادی برای یادگیری آن چیزی که شما می دانید، حاضرند میلیون ها تومان به شما پول بدهند.

 

امروزه تخصص است که حرف اول را می زند، نه مدرک دانشگاهی.

مدرک را می توانید بعد از متخصص شدن دریافت کنید.

 

 

۳- پول تنها سرمایه ی شما نیست!

خیلی ها می گویند برای کارآفرینی و شروع یک کسب و کار باید حتماً پول داشته باشند و پول را تنها سرمایه ی لازم برای شروع کار می دانند.

اما آیا سرمایه ی شما فقط پول است؟ آیا اگر پول نداشته باشید یعنی هیچ چیز دیگری ندارید؟ آیا یک کارآفرین نمونه هم چنین دیدگاهی دارد؟

 

این دیدگاه که فقط با داشتن پول زیاد می توان کارآفرین شد دیگر در زمانی که ما در آن زندگی می کنیم و صدها ایده بدون پول، شروع و راه اندازی شدند، یک دیدگاه کاملاً اشتباه است. قطعاً بسیاری از شما میدانید که امروزه فقط با داشتن یک کامپیوتر در منزل می توانید کسب درآمد کنید. و یا صدها روش دیگر که به سرمایه ی کمی نیاز دارند می توانند منبع درامد شما باشند.

 

سرمایه فقط پول نیست. پول فقط یک روان کننده و تسهیل کننده ی کار است. مگر دانش سرمایه نیست؟ مگر تجربه سرمایه نیست؟ مگر دوستان و روابط سرمایه نیستند؟ مگر علاقه و انگیزه سرمایه نیست؟

 

ما سرمایه های رایگان زیادی داریم که آن ها را فراموش کرده ایم و فقط به پول چسبیده ایم.

 

کمی به بهانه های دیگر خود فکر کنیم. به این فکر کنیم که اگر ما پول کافی در اختیار داشتیم، دیگر چه بهانه ای برای شروع نکردن کار خود داشتیم، آن بهانه یا بهانه ها موانع اصلی کار ما هستند. نه پول و ثروت.

 

شما باید از سرمایه های رایگان خود که در بالا گفته شد استفاده کنید تا به سرمایه ی پولی برسید و خودتان، حتی اگر شده به اندازه ی یک هزار توان تولید سرمایه کنید، و بعد به فکر جذب پول و سرمایه گذار باشید.

 

اگر سرمایه های اصلی خود را در نظر بگیرید، آنوقت نقش پول نیز کمرنگ تر می شود.

 

 

۴- با ایده ایی شروع کنید که به پول احتیاجی ندارند.

 

هزاران ایده در جهان وجود دارند که برای شروع احتیاج به هیچ پولی ندارند.

به عنوان مثال در حیاط دانشگاه محل تحصیل من، مقدار بسیار زیادی گیاه رزماری وجود داشت که بوی این گیاه همیشه فضای دانشگاه را معطر میکرد.

بارها اتفاق افتاده بود که اساتید دانشگاه و یا روحانی مسجد دانشگاه از دانشجویان خواسته بودند که به عنوان یک نوع کارآفرینی می توانند، روغن این گیاه رزماری را استخراج و به قیمت خوبی به فروش برسانند.

اما باورتان نمی شود، در مدت آن چهار سالی که در دانشگاه بودم، هیچ کسی این کار را شروع نکرد.

 

اما آیا مشکل پول بود؟

نه مشکل خود دانشگاه بود که نتوانسته بود دیدگاه یک کارآفرین را در دانشجویان خود به وجود آورد.

 

به یک دانشجو گفته می شود که به دانشگاه می روی، درس می خوانی و مدرک می گیری تا با مدرکی که گرفتی در یک اداره یا سازمان استخدام شوی. این تفکر هم در خانواده های ایرانی وجود دارد و هم در تحصیل کرده های کشورمان. اما یک کارآفرین نمونه این نوع تفکر را سمی خطرناک برای شروع مسیر کارآفرینی می داند.

 

این یک تفکر سمی است که در نوشته های بعدی در مورد آن صحبت خواهم کرد. چرا که باعث می شود از موضوع اصلی خارج شویم.

 

 

اما از نمونه ایده های بدون نیاز به پول می توانم آن جوان کره ای را مثال بزنم که با پرورش جلبک در حیاط خانه اش و استخراج ماده ی مخصوصی از آن که در لوازم آرایشی کاربرد داشت، ماهانه بیش از ۶۰۰۰ دلار درامد داشت و هزاران ایده ای که هر کدام از ما به نحوی با چند مورد از آن ها آشنا هستیم.

 

 

 

 

سخن پایانی

 

برای این که به یک کارآفرین واقعی تبدیل شوید، باید خودتان با دست خودتان و از صفر شروع کنید.

به قول آقای بابک بختیاری یکی از کارآفرینان نمونه و موفق ایرانی و مؤسس برند آیس پک که می گوید:

 

“برای من هیچ لذتی بالاتر از لذت از صفر شروع کردن نیست. همه چیز از صفر شروع می شود و ادامه می یابد. “

 

برای کارآفرین شدن باید روی پای خودتان بایستید، باید سختی بکشید و عرق بریزید تا به یک کارآفرین نمونه و واقعی تبدیل شوید. و تنها چیزی که می تواند همیشه شما را سرپا نگه دارد اول توکل به خداوند و دوم علاقه و انگیزه ی شما نسبت به کارتان است.

 

طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان یکی از عوامل خوشبختی انسان این است که به کارش علاقه مند باشد و آن چه را که انجام می دهد، دوست داشته باشد.

 

پایان


اگر این مطلب برایتان مفید بود، لطفاً آن را به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *