چگونه استعداد خود را کشف کنیم ؟

استعداد گنجی پنهان در وجود ما انسان هاست. در نوشته ی: چگونه استعداد خود را کشف کنیم ؟ به نحوه ی بیدار کردن این قدرت نهفته در وجودمان پی خواهیم برد،و همچنین یاد میگیریم که چگونه قفل استعدادهای مادر زادی خود را باز کنیم.

بر اساس تجربه شخصی من بدون اقدام به عمل، بدون برداشتن اولین قدم، بدون اهمیت دادن به علایق و همچنین بدون کسب دانش لازم در زمینه ی مورد علاقه نمیتوانیم استعداد های خود را شناسایی کنیم. ما در نوشته ی چگونه استعداد خود را کشف کنیم ؟ به این سوال با بیان راهکارهایی پاسخ خواهیم داد.

 


چگونه استعداد خود را کشف کنیم ؟

 

از هر فکری که به ذهنتان می آید سود ببرید. آن را به کار گیرید و از آن به نفع خود بهره ببرید.

به امور آنچنان که هستند بیاندیشید و نه آنگونه که ممکن است باشند.

 

فقط در رویا نباشید بلکه خلق کنید.  (رابرت کولی) 

 

نئوکورتکس شما یعنی مغز متفکرتون تقریبا صد میلیارد نورون یا سلول داره. هر کدوم از این سلول ها با تعداد بیست هزار گره عصبی یا الیاف عصبی به سلول های مغز ارتباط دارند و موقع عمل مثل خار جوجه تیغی صاف می ایستند.

 

این سلول ها با میلیون ها سلول دیگه ارتباط دارند، و مثل یه شبکه که روشن میشه، یه شهر رو برق رسانی میکنند. هر سلول شامل انرژی یا اطلاعات ذهنیه که در دسترس سلول های دیگه هم قرار میگیره. یعنی پیچیدگی ذهن ما فراتر از تخیله.

 

طبق نظر متخصصان مغز، تعداد ترکیبات و دستورات مختلف در ارتباط مغزی شما  بیشتر از تعداد مولکول ها در دنیای شناخته شده است. این تعداد برابر عددی میشه در هشت صفحه که ردیف به ردیف پر از صفر باشه.

 

 

 

ظرفیت ذخیره بسیار بالا.

مردم به طور متوسط حدود یک تا دو درصد از ظرفیت صد در صدی مغزشون تو کار و زندگی استفاده میکنند. برای اینکه زندگیتون به نتایج شگفت انگیزی برسه احتیاج به معجزه نیست. فقط کافیه کمی بیشتر از قدرت ذهنیتون که تا الان استفاده می کردید استفاده کنید. همین پیشرفت کم میتونه زندگیتون رو دگرگون کنه.

 

طبق تحقیقات انجام شده توسط پروفوسور یفرامو که در روسیه انجام شد، اگه بتونید فقط از ۵۰ درصد ظرفیت ذهنیتون استفاده کنید، می تونید از چند تا دانشگاه دکترا بگیرید، چند زبان رو به راحتی یاد بگیرید و حدود بیست و دو جلد فرهنگ لغت رو حفظ کنید.

 

 

 

در آمد خودتون رو دو برابر کنید.

در صورتی که الان از دو درصد توانایی ذهنتون استفاده می کنید، اگه بتونید اونو به ۴ درصد برسونید در آمد شما دو برابر میشه. تو کارتون خیلی سریع پیشرفت می کنید. تو رشته خودتون به اوج می رسید و زندگیتون کلی عوض میشه.

 

تخمین زده شده که حتی آلبرت انیشتین هر گز بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ درصد از توانایی ذهنی خودش در اوج قدرت استفاده نکرده. ولی با این حال یکی از بزرگترین نوابغی بوده که تا الان زندگی کرده.

 

 

خلاقیت یک توانایی طبیعیه.

کلا ۹۵ درصد از کودکان ۳ تا ۵ سالی که مورد آزمایش قرار گرفتند خیلی خلاق بودند. تو سن نوجوانی فقط ۵ درصد اونا خیلی خلاق بودند و بقیه خلاقیتی در حد معمولی داشتند.

 

اما چرا ؟

چون وقتی این بچه ها وارد مدرسه شدند بهشون گفتنند، که اگه میخواید با بقیه سازگار بشید باید مثل اونا باشید. با معلم بحث نکنید، سوالات غیر معمول نپرسید، این کارو بکنید اون کارو نکنید و…. .

 

و برای اینکه اونا شبیه بقیه باشند و مورد قبول دیگران باشند در نتیجه خلاقیت خودشون رو کشتند و ضعیف کردند. اما خبر جالب اینه که خلاقیت یه توانایی معمولی و طبیعیه و همه کم و بیش این توانایی رو دارند. توانایی خلاقیت، مادر زادیه و تو ژنتیک همه آدما هست و ۹۵ درصد از جمعیت جهان میتونند حداقل یک کار استثنایی انجام بدن.

 

 

یا ازش استفاده کنید یا از دستش بدید.

خلاقیت مثل عضله میمونه که اگه ازش استفاده نکنی از کار میفته. اگه خلاقیت خودت رو تمرین و توسعه ندی ضعیف و بی اثر میشه. خوشبختانه هر وقت که بخواید میتونید از خلاقیتتون استفاده کنید و اونو به سطح بالاتری بیارید. یعنی تعداد بیشتری از سلول های مغزتون رو به کار بگیرید.

هر چقدر که بیشتر از این توانایی استفاده کنید، میتونید بهتر فکر کنید و ذهنتون آزاد تر میشه.

 

 

 

اندیشه شما خاستگاهه ثروته.

الان تو دنیایی از اطلاعات و تکنولوژی هستیم. پس در باقی عمر ما، این اندیشه ها هستند که منبع اصلی ثروتند. مهم ترین ابزار برای رسیدن به هدف هستند.

 

وقتی اهداف روشن داشته باشید، یعنی اگه اهداف شما ویژگی های نوشته شده، باز نویسی شده، تجسم شده و هیجان انگیز رو داشته باشند، ذهن آگاه و نیمه آگاه  شما صرف تولید جریان مداومی از اندیشه ها برای رسیدن به هدف میشه.

 

 

 

هرمشکلی رو حل کنید.

مشکلی نیست که شما نتونید حلش کنید. هیچ مانعی نیست که نتونید مقابلش پیروز بشید و هیچ هدفی نیست که نتونید با تحریک ذهن خلاقتون همین امروز بهش برسید.

همون طور که گفتم ذهن شما خیلی شبیه عضلست. برای ساختن عضلات ذهنتون باید ذهنتون رو مثل آهن بسازید، باید به مغزتون کشش و فشار بدید. تمام انرژی ذهنیتون رو برای خلق اندیشه ها و راه حل ها متمرکز کنید و مسائل سر راهتون رو حل کنید.

 

 

 

قفل استعداد مادرزادیتون رو باز کنید.

 

اما چطور؟

 • مهمترین هدف یا بزرگترین مسئله زندگیتون رو انتخاب کنید و اونو بالای یه برگه کاغذ به شکل یه سوال بنویسید.
 • بعد خودتون رو موظف کنید که بیست تا جواب برای این سوال بنویسید.
 • و بعد بلافاصله جوابهاتون رو عملی کنید.
 • این کار، روش یورش ذهنی گفته میشه.
 • مسئله رو برای خودتون تعریف کنید و با یه راه حل در کمترین زمان به اون مشکل نزدیک بشید.
 • روی کاغذ فکر کنید.
 • تمام جزئیات مشکل یا هدف رو بنویسید.
 • و دنبال یه روش ساده و محلی برای حل مسئله باشید.
 • بهترین و بدترین حادثه ای که ممکنه تو آینده رخ بده رو بنویسید.
 • و ببینید که برای کم کردن اثرات بد یا بهتر کردن شرایط چه کارهایی میتونید انجام بدید

   

 

و در پایان 

 

برای اینکه بتونید به استعداد های درونیتون پی ببرید باید پا به دنیایی جدید بذارید. باید اتفاقات جدیدی رو تجربه کنید. گاهی باید ریسک کنید. باید به دنبال علایق برید و باید برای رشد شخصیتی خودتون هرکاری که لازمه انجام بدید. کم کم راه شناسایی استعداد هاتون رو پیدا میکنید. کمی صبر و حوصله داشته باشید.

 

 

امیدوارم از نوشته ی چگونه استعداد خود را کشف کنیم ؟ استفاده کرده باشید.

اگه دوست داشتید این نوشته رو در اختیار دیگران هم بزارید.

با تشکر از توجه شما.

 

 

پایان


نویسنده: عباس عابدینی

منبع: فراانگیزش    (چگونه استعداد خود را کشف کنیم ؟)

2 پاسخ
 1. رها می گوید

  بايد اول يك كليد برداريد اگر كليد نداريد يكي توي ذهنتان بسازيد. اون كليد ميشه مال شما هيچ كس مثل مال شما را ندارد ان كليد مي شود استعداد شما همه ي وجود شما با ان كليد همراه ان كليد بايد هر كاري كه قلبتان به شما مي گويد اگر هم در ان استعداد نداشتيد ولي ان را دوست داشتيد از تلاش دست نكشيد من يك دختر ده ساله ام اگر به من اميد داريد بخوانيدش.

  پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *