چگونه با انگیزه باشیم

چگونه با انگیزه باشیم  ؟ سوالی است که ذهن افراد بسیاری را که به دنبال افزایش انگیزه هستند به خود مشغول کرده است. افراد مختلف ممکن است از روش های متفاوتی برای دستیابی به انگیزه بیشتر استفاده کنند. این مقاله به شما کمک می کند تا بتوانید، یک یا چند راهکار را برای ایجاد و یا افزایش انگیزه ی خودتان شناسایی و کشف کنید.

در واقع در این نوشته با انواع روش هایی که افراد مختلف برای ایجاد انگیزه در خود استفاده می کنند آشنا می شوید.

پس در ادامه با ما همراه باشید.


چگونه با انگیزه باشیم و با انگیزه بمانیم ؟

 

سودمند بودن:

افراد با انگیزه میدانند که مفید واقع شدن و یا سودمند بودن، کلید داشتن یک زندگی خوب است. آن ها می دانند تماشای یک فیلم کمدی، خوردن غذای خوب و داشتن رابطه ی عاشقانه با همسر، زندگی را بسیار لذت بخش خواهد کرد. اما آنها همچنین می دانند که زندگی بسیار با ارزش خواهد بود اگر  کاملاً سودمند و مفید باشد.

 

 

لذت کمتر اما فایده ی بیشتر:

چون افراد با انگیزه به اینکه باید در زندگی انسان مفیدی باشند باور دارند ، بنابر این همیشه گزینه هایی را انتخاب می کنند که لذت کمتر اما فایده ی بیشتری دارند. آنها کار می کنند حتی اگر زیاد از کارشان لذت نبرند. در واقع این افراد برای رسیدن به لذت های بزرگ در زندگی، از لذت های کوچک چشم پوشی می کنند. سراغ کار های سخت اما خیلی مهم می روند. و فقط وقتی دست از کار و تلاش برمی دارند که قرار باشد این زحمت را روی کار مفیدتر و ارزشمندتر دیگری صرف کنند.

 

 

تمرکز:

این افراد از عواملی که باعث حواس پرتی و کاهش تمرکز می شود دوری می کنند. وکیلی را می شناسم که قصد نوشتن یک کتاب را داشت و باید نوشتن این کتاب را در زمان مشخصی تمام می کرد. او احتیاج به تمرکزی ویژه برای این کار داشت، برای همین به بسیاری از دوستانش گفت، تا اتمام نوشتن این کتاب، هیچ ارتباطی با آنها نخواهد داشت.

 

 

اوضاع مساعد:

افراد باانگیزه خود را در شرایطی قرار می دهند که آن ها را به سمت موفقیت بیشتر هدایت کند. اگر شما یک فرد قوی را در مقابل یک حریف سنگین وزن و قوی تر در رینگ مسابقه قراردهید، بعد از شکست در راند اول، هیچ تمایلی برای شرکت در راند دوم نخواهد داشت.

 

 

فقط انجام بده:

افراد باانگیزه در مورد کارهایی که می توانند انجام دهند، قرار است انجام دهند یا باید انجام دهند زیاد حرف نمی زنند. آن ها فقط انجام میدهند.

هنری فورد میگوید: 

“شما نمی توانید با قصد انجام یک کار در آن کار به شهرت و اعتبار برسید.”

همچنین توماس ادیسون می گوید:

“رویای بدون عمل چیزی جز توهم نیست.”

 

 

ملامت کردن:

برخی از افراد باانگیزه، با ملامت کردن خودشان به خاطر انجام ندادن کار ها، خود را برای انجام کار ها تحریک و ترغیب می کنند:

“اگه این کارو انجام ندم، نتیجه ی بدی برای من داره”.
“اگه امتحان رو قبول نشم، پدر و مادرم ناراحت میشن”.

(ایجاد نوعی احساس پشیمانی ناشی از انجام ندادن کارها.)

 

 

جلوتر از دیگران بودن:

برخی از افراد وقتی احساس می کنند از دیگران عقب هستند، تحریک می شوند و این انگیزه در آن ها به وجود می آید که سخت کار و تلاش کنند تا از دیگران عقب نمانند. حتی اگر با این سخت کارکردن نتایج کافی را به دست نیاورند باز هم دست از تلاش برنمی دارند!

 

 

خدمت به دیگران:

برخی از افراد باانگیزه، با خدمت کردن و کمک کردن به افراد دیگر، انگیزه می گیرند. از خانواده و دوستان حمایت می کنند و سعی می کنند شرایط بهتری برای آن ها فراهم کنند.

 

 

رکورد زدن:

برخی افراد با هدف جابجایی رکوردها انگیزه می گیرند. شاید این رکورد یا رتبه، مربوط به پول باشد. مثل کسی که می خواهد بالاترین میزان درآمد ماهانه را داشته باشد. اما گاهی فقط به جابجا کردن یک عدد ختم میشود. مثل رتبه ی کنکور، رتبه بالاترین میزان فروش، رتبه ی بالاتر در مسابقات ورزشی و…

 

 

اصلاح اشتباهات:

برخی از افراد با هدف اینکه بتوانند اشتباهاتی را که در زندگی مرتکب شده اند را جبران کنند، این انگیزه را پیدا می کنند تا بتوانند زندگی بهتری برای خود فراهم کنند.

 

 

پیشرفت:

برخی افراد با انگیزه، با دیدن لحظه به لحظه ی پیشرفت خود در کارهایی که باید انجام بدهند، انگیزه می گیرند. وقتی می بینند، کارهایی را که یک به یک لیست کرده اند، به خوبی انجام میشود، احساس عالی و خوبی به آن ها دست میدهد و انگیزه می گیرند.

 

 

داشتن انرژی:

افراد با انگیزه برای باانگیزه بودن، احتیاج به انرژی دارند. آن ها به اندازه ی کافی می خوابند، خوب ورزش می کنند، غذای خوب می خورند و شاید هم روزانه یک فنجان چای خوش عطر میل کنند.

 

 

در پایان لازم می دونم نظر ارزشمند شما رو در مورد سوال این مقاله یعنی چگونه با انگیزه باشیم ؟ بپرسم. پاسخ شما به این سوال، یعنی چگونه با انگیزه باشیم چیست؟ شما از چه روشی برای ایجاد انگیزه در خودتان استفاده می کنید؟

 

 

پایان


نویسنده: عباس عابدینی

( چگونه با انگیزه باشیم  ؟ )

شاید به این مطالب علاقه مند باشید: اعتماد به نفس چیست؟


محصولات مرتبط

 

آلبوم فوق انگیزشی قدرت درون

سخنرانی انگیزشی
3 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *