کارآفرین موفق

در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که خصوصیات شخصیتی یک کارآفرین موفق چگونه است و یک کارآفرین چه الگوهای رفتاری را باید در پیش بگیرد تا کارآفرینی را در شکل موفق آن تجربه کند.

 

قطعاً برای موفقیت در هر کاری باید خصوصیات و رفتارهایی را در خود تقویت کرد که ما را در مسیر رسیدن به موفقیتمان قرار دهد و کارآفرینی هم از این امر مستثنا نیست.


 

خصوصیات شخصیتی یک کارآفرین موفق چگونه است؟

 

۱- پرانرژی و شاداب بودن

پرانرژی یا به اصطلاح انرژیک بودن به عنوان زیرساختی برای شکل‌گیری رفتارها و کارهای عملی دیگر مطرح می شود.

از آنجا که انرژی شما به شکل آشکاری در چهره و رفتارتان معلوم می شود، اگر در صدد پنهان کردن آن باشید، باز هم مخاطب از گوشه و کنار رفتارتان به حس واقعی شما پی خواهد برد.

بنابراین اولین کار در ایجاد انرژی مطلوب در شخصیتمان این است که نیتمان را نسبت به همه ی پدیده های موجود در زندگیمان مثبت و رضایت بخش کنیم.

چرا که هر تلاشی هم که بکنیم، درونمان و حسی که داریم آشکار خواهد شد و روی ارتباطات اجتماعی و شخصی ما اثر خواهد گذاشت.

 

نتیجه ی این پرانرژی و شاداب بودن و داشتن نیت صاف و صادقانه نسبت به خدمتی که ارائه می دهید، خودش را در کسب و کارتان نشان می دهد.

اگر این انرژی را در بین کارکنان خود جاری سازید، آن‌ها این انرژی را به مشتریان شما انتقال می دهند و در نهایت این فرآیند منجر به وجود آمدن مشتریان وفاداری خواهد شد که همواره این وفاداری برای شما ثروت و موفقیت به همراه داشت.

 

 

۲- هنر برقراری ارتباط

آقای آنتونی رابینز یکی از بزرگترین سخنرانان موفقیت جهان، در یکی از سخنرانی های خود از افراد حاضر در سالن خواست، بر روی یک برگه ی کاغذ نام ۵ نفر از مهمترین دوستانشان را که بیشترین ارتباط را با آن ها دارند بنویسند البته به جز اعضای خانواده.

سپس رو به حاضرین کرد و گفت:

اگر شما از این افرادی که نام آن ها را نوشتید، موفق تر هستید برایتان متأسفم!

شما باید حتماً با افرادی ارتباط برقرار کنید که از خودتان موفق تر باشند.

اگر می خواهید ثروتمند شوید، باید با افراد ثروتمندتر از خودتان ارتباط داشته باشید.

اگر می خواهید شاگرد اول و ممتاز باشید باید با افراد ممتازتر و باهوش تر از خودتان ارتباط داشته باشید.

 

بنابراین برای کارآفرین شدن هم شما باید با افراد خلاق تر، باهوش تر و موفق تر از خودتان ارتباط برقرار کنید.

این افراد بیش ترین تأثیر را در موفقیت شما خواهند داشت.

اما مسئله ی دیگر این است که چگونه با این افراد ارتباط برقرار کنید؟

برای این کار شما باید از مشاورین، متخصصین، سخنرانان و تمام کسانی که در این زمینه تجربه دارند کمک بگیرید و از راهنمایی آنان برای ارتباطات بزرگ تر استفاده کنید.

 

 

۳- توانایی انجام کار گروهی و تشکیل تیم

وقتی دو فاکتور گفته شده ی قبلی را رعایت کنید، یعنی به کسب و کار و فعالیت خود علاقه مند باشید و این علاقه را با انرژی مثبت و عشق به کسب و کارتان تزریق کنید و همچنین مهارت های ارتباطی خود را تقویت کنید.

 

حال می توانید برای توسعه ی کسب و کارتان افراد علاقه مند و متخصص را جذب کنید و به کمک آن یک تیم موفق تشکیل دهید.

این افراد می توانند اعضای خانواده، دوستان و یا هر فرد دیگری باشند. همچنین شما می توانید خودتان آموزش های لازم را به این افراد بدهید و آن ها را به یک متخصص تبدیل کنید.

 

 

۴- علاقه مند به یادگیری و آموزش

یک کارآفرین موفق همیشه در حال یادگیری و آموزش دادن می باشد.

یک کارآفرین موفق می داند که نمی تواند تمام قوانین کارآفرینی را یک شبه بیاموزد، چرا که علم همواره در حال توسعه و پیشرفت می باشد و هر روز روشی جدیدتر و بهتری برای توسعه ی کسب و کارها به وجود می آید و اگر یک کارآفرین از این آموزش های جدید عقب بماند و نتواند اطلاعات و دانش خود را بروز کند، قطعا شکست خواهد و یا پیشرفت چشمگیری نخواهد داشت.

بنابراین اگر می خواهید به یک کارآفرین موفق تبدیل شوید مطالعه کنید، در سمینار ها و دوره های آموزشی شرکت کنید و همواره نسبت به رقبای خود یک قدم جلوتر باشید.

 

 

۵- شناخت کافی بازار و رقبا

چه یک محصول فیزیکی بفروشید و یا یک خدمت ارائه دهید باید صفر تا صد بازار آن محصول یا خدمت خود را بشناسید.

این شناخت شامل شناسایی منابع مورد استفاده، محل تولید، هزینه های صرف شده، بسته بندی محصول، محل فروش، زمان فروش، قیمت و سایر فاکتور های لازم برای ارائه ی محصول یا خدماتتان به بازار می باشد.

همچنین یک کارآفرین موفق، وضعیت اقتصادی یا سیاسی کشور را نیز مدنظر قرار می دهد، رقبای خود را به خوی شناخته و تحلیل می کند تا بتواند حتی در بدترین شرایط اقتصادی بهترین عملکرد را داشته باشد.

 

 

۶-هدفمند و با انگیزه بودن

به عنوان یک کارآفرین موفق باید یک هدف مشخص و اصلی را انتخاب کنید و برای رسیدن به این هدف بزرگ چندین هدف کوچکتر را مورد هدف قرار دهید.

در راه رسیدن به اهدافتان ممکن است با سختی ها، مشکلات و یا حتی شکست های موقتی رو به رو شوید، اما قطعاً این را می دانید که اگر انگیزه ی کافی برای ادامه ی مسیر و عبور از مشکلات را نداشته باشید از همان ابتدا شما یک شکست خورده هستید.

مشکلاتی که شما در طول مسیر با آن ها مواجه می شوید، شکست نیستند بلکه یک چالش برای قطعی تر کردن موفقیت شما هستند.

شکست واقعی زمانی است که انسان بگوید، من دیگر نمی توانم و انگیزه ی ادامه ی مسیر را نداشته باشد.پس  هدفمند و با انگیزه باشید.

 

 

مواردی که تا به این جا گفته شد، علاوه بر این که جزو خصوصیات شخصیتی یک کارآفرین موفق می باشند، همچنین می توانند مهمترین عوامل موفقیت یک کسب و کار را نیز شامل شوند.

هر کسب و کاری که این عوامل و نکات را پایه و اساس کار خود قرار دهد، موفقیت کسب و کار خود را تضمین می کند.

 

 

پایان


مقالات مرتبط: مهمترین نکاتی که یک کارآفرین نمونه و موفق باید بداند!

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *