هدف گذاری smart

روش هدف گذاری SMART در واقع شامل چندین معیار یا به عبارت ساده تر چندین خط کش برای ارزیابی و ارزش گذاری اهداف شما می باشد. شما می توانید هدف یا اهداف خود را با توجه به این معیار ها انتخاب کنید و یا اگر اهداف خود انتخاب کرده اید آن ها را با معیار های موجود در روش هدف گذاری smart تطبیق دهید.

طبق مطالعات ما با گسترش روز افزون شرکت ها، سازمان ها و کارخانجات در اروپا، یکی از دغدغه های اصلی مدیران مراکز بزرگ تجاری، افزایش عملکرد کارکنان و به طور کلی افزایش بهره وری شرکت بود.

بنابراین تعدادی از محققین به سمت حل این چالش و مسئله که اکثر مدیران و صاحبان کسب و کار با آن مواجه بودند، حرکت کردند.

نتایج تحقیقات آنان همین مدل هدف گذاری smart  می باشد که در واقع معیارهایی برای رسیدن فرد، سازمان یا گروه به اهدفشان را مشخص می کند.

هدف گذاری  به روش SMART ( اسمارت )  یکی از بهترین و شناخته شده ترین روش ها در هدف گذاری است که با استقبال زیاد و موفقیت فراوان رو به رو بوده است.

بزرگ ترین مزیت استفاده از مدل هدف گذاری SMART این است که شما در نهایت می توانید هدف های خود را بیشتر و بهتر درک کنید، بسنجید و همچنین متوجه شوید که هدف های شما چه زمانی کامل می شوند.


چگونه از مدل یا روش هدف گذاری smart استفاده کنیم؟

روش اسمارت بهترین راهکار هدف گذاری را بیان می کند. اگر شما فرایند هدف گذاری خود را انجام داده اید، لازم نیست همین الان همه چیز را به هم بریزید. شما فقط کافی است، اهداف خود را با ویژگی های این روش تطبیق دهید.

و با استفاده از این ویژگی یا معیار ها نقاط ضعف و قوت خود را در رسیدن به اهدافتان مشخص کنید. در واقع کلمه ی اسمارت از حروفی تشکیل شده که هر کدام بیان کننده ی یک ویژگی یا معیار در هدف گذاری است.

حرف S  مخفف Specific به معنای مشخص:

یک هدف مشخص برای خود انتخاب کنید و یا یک معیاری برای مشخص شدن هدف خود قرار دهید.

مثال: هدف مشخص شما: استخدام در دیجی کالا به عنوان بازار یاب

یا

معیار سنجش هدف شما: بهترین بازاریاب ایران شدن می باشد.( شما احتمالاً برای تبدیل شدن به بهترین بازاریاب ایران باید در دیجی کالا استخدام شوید. پس هدف مشخص شما همان استخدام شدن در یجی کالا می باشد).

 M مخفف Measurable به معنای قابل اندازه گیری:

شما باید پیشرفت خود را در رسیدن به هدفتان اندازه بگیرید و یا یک خطکش برای تعیین پیشرفتتان انتخاب کنید.

مثلاً اگر هدف شما استخدام در دیجی کالا به عنوان بازاریاب است در مسیر رسیدن به هدفتان باید مشخص کنید که چقدر پیشرفت کردید.

مثلاً من در این ۳ ماه که از انتخاب هدفم گذشته، ۳ کتاب در مورد بازاریابی مطالعه کرده ام و با مصاحبه های استخدامی در شرکت های بزرگ آشنا شده ام.

و یا یک معیار برای اندازه گیری پیشرفت خود انتخاب کنید.

مثلا شرایطی که دیجی کالا برای استخدام یک بازار یاب تعین کرده می تواند معیاری جهت پیشرف شما در رسیدن به هدفتان باشد.

به معنای قابل دستیابی :چقدر احتمال دارد به هدف خود دست پیدا کنید، اگر بالای ۸۰% احتمال می دهید که موفق می شوید به مسیر ادامه دهید.

R  مخفف Realistic به معنای واقع گرایانه :

با شرایط، امکانات ومنابعی که دارید ،چه نتیجه ای را می توان به طور واقع گرایانه ای انتظار داشت؟

T مخفف Time-Based به معنای زمان بندی شده :

مشخص کنید که چه زمانی به اهداف خود خواهید رسید (تاریخ رسیدن به هدف را مشخص کنید.)

نکته: معیار T و M در این روش با هم دارای هم پوشان هستند :مثلا اگر هدفی را انتخاب کنید که احتمال رسیدن به آن ۳۰% باشد پس نتیجه ی واقعی هم همان خواهد شود یا بلعکس.

اگرچنین وضعیتی دارید توصیه می کنم به دنبال یک نقطه ی قوت بزرگ در خود باشید که بتواند احتمال موفقیت شما را تا حد زیادی بالا ببرد. مثلا هوش زیاد شما یا اعتماد به نفس شما و…

جمع بندی:

  • مدل هدف گذاری SMART  قاعده و قانون عجیب و غریبی ندارد. فقط سعی کنید. هنگام هدف گذاری و نوشتن اهدافتان اصول آن را رعایت کنید و یا اگر هدف گذاری کرده اید آن را با مدل هدفگذاری smart  تطبیق دهید.
  • این مدل تضمین نمی کند که شما به اهدافتان می رسید یا نمی رسید. اما این مدل یکی از بهترین روش های هدف گذاری می باشد. شما می توانید از این روش برای هدف گذاری استفاده کنید.
  • در نوشته های بعدی در مورد هدف گذاری SMART و سایر روش های هدف گذاری بیشتر توضیح خواهم داد.

پایان


نویسنده: عباس عابدینی

مقاله ی مرتبط:  تعریف هدف گذاری چیست؟

 

1 پاسخ دادن

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *